Günlük hayatta yaşadığımız bireysel ve toplumsal zorluklar stres ortamı yaratıyor. Okunan haberlerden trafik yoğunluğuna, iş hayatından özel hayata birçok konu stresin tetikleyicisi… Stres, kontrol edilmediğinde iş ve özel hayattaki verimliliği düşürebilir. Hatta sağlığı olumsuz etkileyebilir.

Neyse ki bir aslan sizi kovalamadığı sürece, stresinizin büyük kısmı özneldir ve kontrolünüz altındadır. 

Stres seviyesini düşük tutmak için yapılması gerekenler:

Hareket edin

Stresi yönetmek için yapabileceğiniz en iyi şey vücuttan ter atmaktır. Bu sayede stres hormonu olarak da bilinen kortizol seviyesi dengelenir. Fiziksel aktivite aynı zamanda kan dolaşımını ve endorfini artırır. Böylelikle kendinizi rahatlamış hissedersiniz.

Yeterince uyuyun

Uykuyu beyin bakımı olarak düşünün. Düzenli olarak yeterince uyumazsak zihnimiz yeterince dinlenemez. O zaman da stresle karşı karşıya kaldığımızda yeterince esnek olamayız.

Not: Araştırmalara göre, stresi yenmek için uyumak iyi geliyor. Fakat stresliyken vücudumuzdaki kortizol seviyesi artar. Bu sebeple de uykuya dalmakta zorlanabiliriz. Bu noktada kitap okumayı veya sakin bir müzik dinlemeyi deneyebilirsiniz. Uykuya dalmanıza yardımcı olacaktır.

Stresle baş etmenin en önemli yollarından biri ‘İletişim’

Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte sanal yollarla iletişim kurmaya maalesef çok alıştık. Bazen gerçek bir iletişimin, hoş bir dost sohbetinin nasıl hissettirdiğini unutuyoruz. İnsanlar stresli olduklarında toplumdan uzaklaşıp yalnız kalmak ister. Fakat sevdiğimiz ve değer verdiğimiz insanlarla birlikteyken vücudumuz oksitosin salgılar. Bu da stres seviyemizi düşürmeye yardımcı olur.

Not: Araştırmalara göre, bunu yaparken doğru arkadaşlar seçmek çok önemli! Çünkü gerçekten ‘samimi’ olmadığınız insanlarla bunu yapmak sizi daha çok strese sokabilir.

Asla yapılmaması gerekenler:

Düşünmeden tepki vermek

Biri sizi üzdüğünde veya kızdırdığında önünüzde iki seçenek vardır. Sakince cevap verip konuyu halletmeye çalışabilirsiniz. Ya da kızgınlıkla karşılık verip durumun daha da kötüleşmesine sebep olabilirsiniz. Bu noktada kritik olan, tepki vermeden önce olaya bir adım uzaktan bakabilmek. Yani etki ve tepki arasına biraz zaman koyabilmek. 

‘Ya şöyle olursa?’ ‘Ya bunu başaramazsam?’ benzeri iç konuşmalar

Belki de tam olarak düşündüğünüz gibi olacak. Gerçekten başaramayacaksınız. Peki, milyonlarca farklı ‘olumsuz olasılık’ yaratmanın size ne faydası var? Olumsuz düşünceler üzerine ne kadar düşünürseniz o düşünceleri o kadar çok parlatırsınız. Bunu yapmayın! Karamsarlığa kapılıp gerildiğinizi hissettiğinizde durun! Hemen elinize bir kağıt kalem alın ve yazmaya başlayın. Aklınızdan ne geçiyorsa yazın! Sonra o kağıdı hiç okumadan yırtıp atın. Daha iyi hisseceğinize eminim! İnsanlar yalnızca stresli olduklarında onu nasıl yönetebileceğini düşünürler. Önemli olan stressiz olduğumuz zamanlarda uygun planı yapıp cebimize koymak. Sadece problemleri çözmeye odaklanmayın; sorunları da önleyin. Yazmak, bunlardan biri olabilir.

Tek başına her şeyin üstesinden gelmeye çalışmak

Arkadaşlık,dostluk neden var? Her şeyin üstesinden tek başınıza gelemezsiniz. Bu düşünce çok çekici görünebilir fakat son derece faydasız bir davranış biçimidir. Destek istediğiniz kişi stresli olduğunuz konuda sizin kadar duygusal değildir. Olaya yeni bir bakış açısı kazandırabilir ve kolayca çözüm bulabilir.

‘’Müziğin vahşi hayvanları yatıştıracak, kayaları yumuşatacak ve yüzyıllık çınarları eğecek bir çekiciliği vardır.’’ William Congreve 

İngiltere’deki, Mindlab International’da yürütülen bir çalışmada yüzün üzerinde şarkı incelenmiş. Katılımcılar üzerindeki etkileri ise testler aracılığı ile gözlemlenmiş.

Katılımcılara yapılması zor bir puzzle vermişler. Stres seviyeleri yükselince de müzikleri dinletmeye başlamışlar. Tüm bu süreçte katılımcıların beyin dalgalarını, nefeslerini, kalp ritimlerini ve kan basınçlarını ölçmüşler. Bu müziklerden bir tanesi dinletildiği anda, katılımcıların stres seviyesinde %65 bir düşüş olmuş. Katılımcılar puzzle’ı daha rahat ve kısa sürede yapmayı başarmış. Araştırmacıların yorumuna göre bu gerçektende çok yüksek bir oran. Mucize şarkının adı ise “Weightless

10 Şarkılık Listenin Tamamı:

1. “Weightless,” – Marconi Union

2. “Electra,” – Airstream

3. “Mellomaniac (Chill Out Mix),” – DJ Shah

4. “Watermark,” – Enya

5. “Strawberry Swing,” – Coldplay

6. “Please Don’t Go,” – Barcelona

7. “Pure Shores,” – All Saints

8. “Someone Like You,” – Adele

9. “Canzonetta Sull’aria,” – Mozart

10. “We Can Fly,” – Rue du Soleil (Café Del Mar)

Kaynaklar:

StudyBreaks

Forbes

The Atlantic

YourWorkplace