Bugün bilgisayarımda bir şey ararken çok eski fotoğraflara rastladım. Eski derken 3-5 yıl öncesi değil, tam 20 yıl öncesine gittim. Tüm aile aynı sofrada, hep bir aradaymışız. Fotoğrafa bakınca kahkahalarımız kulaklarımda yankılandı. O kadar içten o kadar güzel gülmüş ki herkes… Çocukken, gülmekten sandalyeden düşmüştüm. Hala izi duruyor. Gördükçe ne kadar mutlu bir çocukluk geçirdiğimi hatırlıyorum. O yüzden seviyorum onu. Bugün o fotoğrafları görünce o samimiyeti alıp cebime koymak, hep yanımda taşımak istedim. Reklamlarda ‘’Nerede o eski bayramlar?‘’ diyen yaşlı bir amca vardı. Ben de içimden nerede o eski kahkahalarımız dedim. Nostalji yapmak değil niyetim. Fakat gülümsemenin faydaları hakkında bildiklerimi paylaşırsam, çok fazla kişiye ulaşabilirim. Bu sayede, bir gün hiç tanımadığım birinin gülümsemesiyle günüm güzel geçebilir diye düşündüm.

  • Sık sık gülümsemek kortizol seviyesini düşürerek stresin azalmasına yardım eder.
  • Uykusuzluk sorununuz varsa bol bol kahkaha atmalısınız. Çünkü uykuya dalmak için ihtiyacımız olan melatonin hormonunu kahkaha attığımızda salgılayabiliyoruz.
  • Kan basıncını düşürür.
  • Kalp fonksiyonlarını iyileştirir.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Gülmek, oldukça iyi bir egzersizdir. Güldüğünüzde; yüzünüzdeki, midenizdeki ve diyaframınızdaki kasları güçlendiriyorsunuz.
  • 15 dakika güldüğünüz zaman 40 kalori yakmış olursunuz.
  • Bir ağrınız olduğunda ağrı kesici almak yerine gülmeyi deneyebilirsiniz. Araştırmalara göre, 15 dakika boyunca komik bir şeyler izleyenlerin ağrılarında %10 azalma oluyor.
  • Gülmek, ekip ruhunu canlandırır. İnsanlar arasındaki iletişimi güçlendirir.
  • Başkalarıyla beraber olduğunuzda yalnız olduğunuzdan 30 kat fazla gülersiniz. Birlikte gülen insanlar birbirine daha sıkı bağlanır.

Henüz konuşamayan, konuşulanları da anlamayan bir bebek düşünün. Ona ciddi bir ifadeyle dünyanın en güzel sözlerini de söyleseniz tepki göstermeyecektir. Hatta belki de ağlayacaktır. Aynı bebeğe gülümseyerek herhangi bir şey söylediğiniz zaman aynı şekilde size karşılık verecektir. O da gülümseyecektir.

Gülmenin vücuda etkilerini araştıran bilim dalı ‘gelotoloji’ olarak adlandırılıyor. Bu bilim dalı, gülmenin insanlar için tıbbi açıdan faydalı olması nedeniyle oluşturulmuştur. Ne derler bilirsiniz ‘gülmek en iyi ilaçtır.’ Bu düşünce birçok bilim insanı tarafından kanıtlanmıştır.

Oxford Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre kahkaha ağrıları azaltıyor. Bu etki gülme esnasında ciğerlerden dışarıya verilen hava nedeniyle oluşuyor.

Psikolog Fritz Strack’ın yaptığı deneysel çalışma gülümsemenin etkileri konusunda öncüdür. Deneklere test sorularını çözerken ağızlarında bir kalemi geniş bir şekilde tutmalarını söyledi. Ağızlarında kalem tutmalarını istemesinin esas sebebi, denekler bu şekildeyken zoraki olarak ortaya çıkan gülümsemeydi. İnanılmaz bir şekilde kalemle sırıtmaya zorlananlar daha sonra kendini keyifli hissetmişti ve bunu yapmayan grubunun üyelerinden çok daha rahattılar. Uzmanlar “neden gülümsediğimiz beynimiz için fark etmiyor, mutluluk hormonu öyle ya da böyle salgılanıyor” diye açıklıyorlar.

Hayat her zaman çok eğlenceli ve komik değil. Biliyorum. Bazen ‘Bunda gülünecek ne var?’ diyenleri duyuyorum. Bence nasıl görmek istediğimizle alakalı her şey. Nörobilimci V.S. Ramachandran’a göre, bizde hayalkırıklığı yaratan veya travmatik olayların komik tarafını görmeye çalışmamız gerekiyor. Bunu başarabilirsek, olayların o kadar da kötü olmadığına karar veriyoruz. Böylece üstesinden gelmemiz kolaylaşıyor.

‘’Güzel bir gülüş, karanlık bir eve giren güneş ışığına benzer.’’ demiş Tolstoy. Biz gülümsemeyi aldık yerine ciddiyeti koyduk. Suratsız olmayı bir şey zannettik.

“İstediğimiz şeyleri elde etmek için kılıç kullanmak yerine gülümsemek daha kolaydır.’’ William Shakespeare

Ben her şeye gülerim/gülümserim. Hatta gülmek nefes almak gibi bir şey benim için desem yeridir. Ne mutlu bana ki annemden yadigar en güzel alışkanlığımdır. Kendisinin kahkahaları meşhurdur. Bana da bulaşmış ucundan, kıyısından… Kendinizi mutsuz hissettiginiz zaman çok gülen birini bulun ve yanından ayrılmayın. Gülmek bulaşıcıdır ve bir süre sonra siz de gülmeye başladığınızı göreceksiniz. Eğer bir gün beni tek başıma gülümserken görürseniz, bilin ki gülmenin domino etkisi yaratması için çabalıyorum.

 “Her zaman, mutluluğun doruğundayken gülünmez. Bazen hayata sırf gıcıklık olsun diye,uçurumun kenarındayken bile gülümseyeceksin.” Paul Sidney