Siz de aynı anda birçok işi yapmaya çalışanlardan mısınız? Evet! Multitasking’den bahsediyorum. Çağımızın yangını, kanayan yaramız! Dost bildiğimiz düşman, multitasking!

Aynı anda birkaç işi yapma çabası yani ‘multitasking’ hakkında güzel şeyler düşünüyor olabilirsiniz. Hedeflerinize ulaşmanın tek yolunun bu olduğuna inanabilirsiniz. Hatta sizi daha üretken yaptığını da düşünüyor olabilirsiniz. Ancak uzmanlar sizinle aynı fikirde değil, benden söylemesi!

Araştırmalar ne diyor?

Araştırmalara göre, Multitasking her şeyden önce stres seviyemizi artırıyor. Stres arttıkça da verim düşüyor. Çalışma sürelerinin artmasıyla ilk başta üretkenlik artıyor. Fakat uzun vadede verimlilik düşüyor. Şöyle ki, dört hafta boyunca 80 saat çalışan biri çok fazla işin altından kalktığını düşünebilir. Fakat dördüncü haftayı dolduramadan beyin alarm vermeye başlıyor.

Michigan Üniversitesi araştırmacıları, birkaç görevi aynı anda yapmaya çalıştığımızda, üretkenliğin %40 azaldığını keşfetti. Ayrıca multitasking sadece üretkenliği baltalamakla kalmıyor. Sonucun kalitesini ve verimliliğini de nötr hale getiriyor. Yani onca çaba boşa gidiyor! Elinize de ‘yarım yamalak’ işler kalıyor. Bir de bunalmış ve stresle donanmış siz…

Stanford Üniversitesi’ndeki çalışmalar da çoklu görevlerin daha fazla stres yarattığını doğruluyor. Uzun süren çoklu görevden kaynaklanan aşırı stres, beynimizi çok sinirlendiriyormuş. Buna bağlı olarak, yorgun bir zihin ve konsantrasyon eksikliği de kaçınılmaz oluyor.

Bazen bir seferde birden fazla görevi tamamlamanız gerekebilir. Fakat bu sürekli hale dönüşmemeli! Araştırmalara göre, yorgun bir beyin ve dinlenmiş bir beyin farklı kararlar alıyor. Ne kadar çok seçim veya görev yaparsanız, karar vermeniz de bir o kadar zor olur.

Multitasking’i frenlemeniz, üretkenliğinizi sürdürmeniz ve beyninizi sinirlendirmemeniz için size yardımcı olacağını düşündüğüm ipuçları:

  • Bir işi yaparken başka bir işin araya girmesine izin vermeyin. Böylelikle stres seviyenizi düşük tutabilirsiniz.
  • Mümkünse görevlerinizi devredin. Her şeyi aynı anda ‘yarım’ yapmak mı bir şeyi ‘tam’ yapmak mı?
  • Aynı anda birçok iş yapmaktan vazgeçin! Amacınız hız değil, sürekli iyi işler çıkarmak olmalı! Ezop’un Masallarını hatırlar mısınız? Yarışı tavşan değil kaplumbağa kazandı.
  • İşlerinizi önem ve aciliyetine göre sıralamak önemlidir. En önemli görevinizi önce bitirirseniz daha rahat devam edebilirsiniz. Bir görev bitmeden diğerine başlamamak da gerek tabi ki…
  • Bir iş yaparken başka bir işe atlamaktansa, diğer işi not edip sonra dönmek en doğrusudur.
  • Farkındalığınızı artırın! Bilimsel araştırmalara göre, farkındalık teknikleri beyinde çok olumlu yapısal ve işlevsel değişiklik yaratmaktadır.
  • Multitasking sevdiklerinizle aranıza girmesin! Yakınlarınızla güzel bir gün geçirmek, ihtiyacınız olan tüm motivasyonu sağlayabilir.
  • Zihninizi dinlendirin! Egzersiz, derin nefes alma, meditasyon, yoga ve masaj hem vücudunuzu hem zihninizi dinlendirir.

Zihniniz ve bedeniniz 7 gün 24 saat kırmızı alarmda kalacak şekilde tasarlanmadı. O yüzden geri çekilin, bir nefes alın ve sakin olun. Günün sonunda, yapmak istediğiniz şeyler için zamanınız olacak ve beyniniz daha mutlu olacak!

Kaynaklar

Business Insider

Psychology Today